23.06.2024, Svētdiena
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • SAZINIES AR PAŠVALDĪBU!
    Jautājumus Cēsu novada pašvaldībai varat iesūtīt rakstot uz e-pastu vestule@cesis.lv Atbilde uz jautājumiem tiks sagatavota un nosūtīta uz jūsu norādīto e-pastu!
Karte
Apmeklējumi šodien:
95, pašlaik vēro: 2.

» Apskates objekti » Dabas objekti

"Vējiņu" pazemes ezeri
Adrese Straupes pagastā, Braslas labajā krastā
Telefons 29354189
Internetā www.pazemesezeri.lv
Piedāvājums JAUNUMS - SESTDIENĀS UN SVĒTDIENĀS - VIZINĀŠANĀS AR ZIRGA PAJŪGU Piknika vietas ; telšu vietasbrīvdienu māja ar pirti (10-15 cilv.) "Vēderpriekus pie ugunskura"- iepriekš jāpiesaka. Makšķerēšana Braslas upē vai dīķi - bezmaksas.
Darba laiks O.T.C.P.S.Sv.10.00-18.00 pirmdienas - brīvs. Pazemes ezeru apskate notiek gida pavadībā.
Apraksts Vienīgie pazemes ezeri Latvijā - atrodas alās pie "Vējiņu" mājām. Vienai no pazemes ejām , kas pildīta ar ūdeni, ir izeja Braslas upes krastā pie pašas ūdens līnijas un parasti pavasarī tajā ieplūst palu ūdeņi.
Atrašanās kartē Apskatīt
Aņītes ieži
Adrese Straupes pagastā, ~1 km garā Braslas ielejas kreisā krasta posmā, 1 km lejpus Rīgas-Valmieras ceļa tiltam, 0,5 km no
Apraksts Trīs smilšaini atsegumi. 400 m garais, dzeltenīgi sarkanais Aņītes Garais iezis (augstums 2-7 m) atrodas Braslas ūdenskrātuves A krastā. Nākamajā Braslas līkumā 20-50 km attālumā no upes atrodas līdz 10 m augstais un 100 m garais Aņītes Vidējais iezis. Lejteces virzienā, aiz zivjaudzētavas ēkas atrodas 200 m garais un 35 m augstais Aņītes Augstais iezis. Lēzenas sāngravas šo iezi sadalījušas vairākās daļās.
Atrašanās kartē Apskatīt
Baterijas kalns-pilskalns
Adrese Straupes pagasts
Apraksts Baterija kalns-pilskalns atrodas 1,5 km no Straupes centra,pie Pilskalnu mājām.Pilskalns ierīkots 8 m augstā,stāvā kalnā Braslas upes un kāda strauta satekā.Pilskalna plakums iegarens,80 un 50 m liels.
Atrašanās kartē Apskatīt
Ēdernieku klintis
Adrese Raiskuma pagastā, Gaujas labajā krastā lejpus Amatas ietekas, pie Ēdernieku mājām
Apraksts 40 m augstā, apaugušā stāvkrasta sienā ir vairāki dažus metrus augsti izciļņi. Pie klinšu pamatnes ir 7 m plata un 5 m dziļa, upes izgrauzta niša, kurā var iebraukt ar laivu.
Atrašanās kartē Apskatīt
Ērgļu kalni- pilskalns
Adrese Straupes pagasts
Apraksts Ērgļu kalni- pilskalns atrodas garenā augstienē starp Riebiņu un Eiķēnu ezeriem.Pilskalns ierīkots augstienes šaurākjā vietā, to pārrokot ar grāvjiem un uzmetot vaļņus.
Atrašanās kartē Apskatīt
Gūdu klintis (Gaviļu iezis, Tālskata klintis)
Adrese Straupes pagastā, Gaujas labajā krastā, iepretī Līgatnes dabas takām
Apraksts Smilšakmens krauja. Augstums 13-20 m, garums ~250 m.
Atrašanās kartē Apskatīt
Kvēpenes takas
Adrese Raiskuma pagasts
Telefons 22483048
Piedāvājums Mācību un izziņas takas, kas dod iespēju iepazīt Kvēpenes pilskalnu, tur augošo ozolu, kā arī alas un avotu.
Kalēja ala (Vaidavas ala)
Adrese Raiskuma pagastā, Strīķupes (Vaidavas) labajā krastā, pie Strīķu tilta
Atrašanās kartē Apskatīt
Kvēpenes ala
Adrese Raiskuma pagastā, Gaujas labā pamatkrasta piekājē, lejpus Kvēpenes pilskalna
Apraksts Viena no garākajām alām Latvijā
Atrašanās kartē Apskatīt
Kvēpenes dižegle
Adrese Raiskuma pagastā, 900 m uz R no Kvēpeņu mājām, Gaujas ielejas labajā nogāzē, 70 m no upes
Apraksts Stumbra apkārtmērs 3,1 m, augstums 39 m. Augstākais dižkoks Latvijā (kaut arī galotnes smaile nolauzta). Kupla, ar biezām, veselīgām skujām. Aug stāvā nogāzē. Tai ir neparasti liels sakņu kakls un savdabīgas virszemes sakņu "ķepas" nogāzes pusē.
Atrašanās kartē Apskatīt
Kvēpenes ozols (Satekles ozols)
Adrese Raiskuma pagastā, pie Kvēpenes (Satekles) pilskalna
Apraksts Netālu no Kvēpenes pilskalna, pie Kvēpeņu mājām dārza stūrī atrodas Upuru ozols, pie kura senlaikos esot upurēts un ziedota nauda. Zināms ir arī nostāsts par slepeno pazemes eju zem pilskalna, pa kuru aplenkumu laikā pilī piegādāta pārtika, kas sācies tieši zem šā ozola.
Atrašanās kartē Apskatīt
Katrīnas iezis
Adrese Straupes pagasts
Apraksts Līdz 15 m augstas, 200 m platas Gaujas svītas smilšakmens klintis. Pie šī ieža Gauja krasi pagriežas - klintīm pusloka forma. Pie upes viskrasāk izceļas 15 m augsts nošķeltai piramīdai līdzīgs smilšakmens cilnis. Pārējā ieža daļa nav pie pašas upes, to aizsedz krūmi. Te krauja ir krietni augstāka par 15 m, taču arī nobiras te ir augstas. Daudz gravu. Līdz pusdienlaikam iezi apspīd saule - tad tas ir sevišķi skaists. Visā klinšu garumā redzamas izskalojumu rievas un nišas. Augstākā rieva iezīmē Gaujas līmeni pirmās virspalu terases veidošanās laikā. Niša Katrīnas iezī - 4 m dziļa, 4,5 m plata, atrodas 15 m augsta izciļņa pakājē.
Atrašanās kartē Apskatīt
Kvēpenes pilskalns
Adrese Raiskuma pagastā
Apraksts Par Kvēpenes pilskalnu saglabājusies teika, ka kalnā nav varējuši uzbūvēt pili: cik pa dienu uzcēluši, tik pa nakti velns nojaucis. Tā tas bijis labu laiku, līdz beidzot nolēmuši iemūrēt pils pamatos kādu jaunavu. Tad velns atstājies un pili uzcēluši.
Atrašanās kartē Apskatīt
Ķūķu ala
Adrese Raiskuma pagastā, Gaujas labajā krastā, Ķūķu klintīs
Atrašanās kartē Apskatīt
Ķūķu klintis
Adrese Straupes pagastā, Gaujas labajā krastā, pie Ķūķu mājām
Apraksts Latvijā augstākais devona iežu atsegums. Augstums 43 m, garums ~500 m.
Atrašanās kartē Apskatīt
Launagiezis
Adrese Gaujas labajā krastā lejpus Gūdu klintīm, 2 km augšpus Braslas grīvai, 700 m no Ērmaņu mājām.Straupes pagasts
Apraksts Izcilas baltas klintis. Vislabāk izskatās launaga laikā, kad apspīd saule.No augšas lielisks skatu punkts.Vienlaidus masīvs te ir 250 m garš, taču izkliedēti atsegumi redzami kilometra garumā.Pret upi vērstā ieža daļa ir 20 m augsta. To veido gaiši iedzeltens iezis, vietām rūsganbrūns smilšakmens ar fosforītu oļiem. Tikai augšmalā 2 - 3,4 m intervālā vietām koncentrējas fosfātiski aleirolītu starpslāņi.
Atrašanās kartē Apskatīt
Patkula ala
Adrese Raiskuma pagastā, pie Strīķupes, iepretim Stoķu mājām
Apraksts Patkulu ala atrodas Strīķupes kreisajā krstā, Stoķu-Līgotāju klintīs. Ar šo alu saistās leģenda par vācu dēkaini Johanu Reinholdu Patkulu, kurš slēpies no zviedriem.
Atrašanās kartē Apskatīt
Panūtu pilskalns
Adrese Straupes pagasts
Apraksts Panūtes kalns-pilskalns atrodas pie Panūtu mājām,augstā zemes ragā pie Panūtes upītes ietekas Braslā.Kalna nogāzes ļoti stāvas,īpaši A mala,kas vērsta pret Braslu.Pilskalna plakums līdzens,trīsstūrveida.Tā garums 40 m,platums platākajā vietā 25 m.
Atrašanās kartē Apskatīt
Sarkanās klintis (Raiskuma iezis)
Adrese Uz Cēsu pilsētas un Raiskuma pagasta robežas, pie Gaujas vecupes, 500 m augšpus Raiskuma kroga
Apraksts Kraujas apakšējā daļā 200 m garumā atsegti 10 m augsti augšdevonu smilšakmeņi. Ieža virsma nelīdzena, izskalojama rievu izrobota un plaisu sašķelta; ir nelielas alas un nišas. No plaisām un alām izplūst vairāki avoti. Pieeju apgrūtina vecupes un slīkšņājs. Daudzi zinātāji brauc pēc Rūcamavota ūdens, kurš mutuļo klinšu pakājē.
Atrašanās kartē Apskatīt
Ungurmuižas dižkoku taka
Adrese Raiskuma pagasts
Telefons 64164195, 29424757
E-pasts ungurmuiza@inbox.lv
Internetā
Piedāvājums Taka gan izziņai, dabas mācībai, gan estētiskam dabas baudījumam.
Cena Pieaugušajiem - EUR 3.00, pensionāriem - EUR 2.00 , skolēniem - EUR 2.00, ģimenes biļete EUR 6.00.
Apraksts Muižas parks ir būtiska muižas sastāvdaļa, un tā dižkoki ir ieguvuši īpašu ievērību- ar Gaujas Nacionālā parka atbalstu tapusi taka- gan izziņai, dabas mācībai, gan estētiskam dabas baudījumam.1,3 km gara taka ar ekspozīciju, kas stāsta par dižkokiem un to iemītniekiem. Dižkoku taku ar aleju pāri Dzirnupītei savienos atjaunots senatnīgs tiltiņš. Dabas taka tagad savieno Melno aleju, kas ved uz Ungurmuižas veidotāju baronu fon Kampenhauzenu dzimtas kapliču, ar lokveida taku, kas iepazīstina ar dižkokiem un Ungurmuižā esošajām senajām celtnēm – 18. gs. celto muižas ēku, Tējas namiņu, veco skolu, klēti.
Atrašanās kartē Apskatīt
Ureles pilskalns
Adrese Raiskuma pagasts
Apraksts Ureles pilskalns,tautā saukts arī par Baznīcas kalnu,atrodas Rustēga jeb Ungura ezera ziemeļu pusē.Tas pieminēts arī Livonijas Indriķa hronikā.
Atrašanās kartē Apskatīt
Vējiņu pilskalns
Adrese Straupes pagasts
Apraksts Vējiņu pilskalns atrodas Braslas upes labajā krastā ap 3 km uz Z no Straupes pie Vējiņu mājām.Tā nedaudz nolaidenais plakanums, kas ir 55 m garš un gar valni 35 m plats,atrodas ap 10 m virs Braslas upes līmeņa. No apkārtnes ZA pusē pilskals atdalīts ar 33 m garu un no ārpuses 2,5 m augstu valni.Liela daļa Vējiņu pilskalna plakuma izpostīta ar divām lielām jau senatnē iegruvušām dabīgām kritenēm.
Atrašanās kartē Apskatīt
© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv